29. DECEMBRA – Tešiteľ Viliam Vaľa oslávil 70 rokov kňazstva II

Posted by on december 29, 2020 in Bez kategorii | Komentáre vypnuté na 29. DECEMBRA – Tešiteľ Viliam Vaľa oslávil 70 rokov kňazstva II

29. DECEMBRA – Tešiteľ Viliam Vaľa oslávil 70 rokov kňazstva II

Životopis pátra Viliama:

P. Viliam M. František Vaľa, CCG, emeritný generálny predstavený Kongregácie Bratov Tešiteľov sa narodil 21. 7. 1928 v Malej Lodine pri Košiciach. Detstvo a chlapčenské roky prežil v Cíferi pri Trnave. V roku 1946 zmaturoval na 8 ročnom gymnáziu. Následne vstúpil do novicátu Kongregácie bratov Tešiteľov. Prvé sľuby zložil v Borinke 2.1. 1948. O dva roky neskôr vo vtedajšom Československu nastali ťažké časy v histórii zasväteného života. Všetky mužské kongregácie v noci z 13. na 14. apríla 1950 boli zlikvidované. Predstavený Kongregácie rozhodli vzhľadom na situáciu, aby Viliam zložil skôr večné sľuby, dátum bol určený na 22.12.1950 v Prahe a o niekoľko dní neskôr 28.12.1950 v Rožňave prijal z rúk Mons. Róberta Pobožného svätenie diakonátu a kňazstva. V zlých rokoch komunistického režimu bol vyvezený na nútené práce do Čiech v takzvaných pomocných technických práporoch (PTP, Čierny baróni). Vykonávať kňazskú službu mu bolo dovolené až v 60-tych rokoch minulého storočia, zastával úrad kaplána a farára na viacerých miestach vtedajšej Trnavskej arcidiecézy. Po celý čas až do pádu režimu bol kontrolovaný a sledovaný.

Počas generálnej kapituly v roku 1991 v Marianke bol Viliam zvolený na najvyšší úrad v Kongregácii – ako generálny predstavený. Tento úrad plnil do roku 2008. Vďaka otcovi Viliamovi Kongregácia víťazne prešla cez najťažšie „Getsemany“ v svojej 98- ročnej histórii. Viliam Vaľa plný mladistvého ducha sa venoval budovaniu rehoľného života v Kongregácii, o rekonštrukciu kláštorov a pričinil sa o prenesenie generálneho domu z Viedne do Marianky. V svojej službe podporoval rozvoj poľskej provincie Kongregácie bratov Tešiteľov. V súčasnosti je v kláštore v Marianke na odpočinku.