05. Jún – Múzeum otca Jozefa Litomiského

Posted by on jún 6, 2019 in Bez kategorii | Komentáre vypnuté na 05. Jún – Múzeum otca Jozefa Litomiského

05. Jún – Múzeum otca Jozefa Litomiského

Želania našich bratov aby pamiatka Zakladateľa Kongregácie bola natrvalo zapísaná v historickej pamäti sa začali ozývať už na ostatnej generálnej kapitule. Teraz, na vigiliu jeho narodenín pre nebo sa stali faktom.

V našom generálnom dome v Marianke sa uskutočnila výnimočná slávnosť, ktorá sa zapísala do histórie nášho spoločenstva zlatými písmenami. Pod vedením jeho excelencie biskupa Františka Rábeka sme sa najprv zišli v kaplnke na modlitbe poludňajšej liturgie hodín a na Regina Coeli.Potom, pred sochou Božského Srdca Jezišovho, pred ktorou sa modlil nás zakladateľ, odrecitovala sme litánie k BSJ po ktorých pán biskup slávnostne požehnal Múzeum otca Jozefa Litomiského.

Medzi najzaujímavejšie exponáty určite patrí oltár pri ktorom náš Milý Otec slúžil svätú omšu. Jeho kalich a monštrancia, nim osobne spísaná autobiografia v latinskom jazyku, mnoho kroník a listy, ktoré písal bratom. Radosť sme prežívali spolu so sestrami Tešiteľkami a priateľmi našej Kongregácie manželmi Petrom a Lenkou Solejovcami. Múzeum navštívil aj bratislavský metropolita otec arcibiskup Stanislav Zvolenský a tiež gréckokatolícky arcibiskup – metropolita Ján Babjak.