5. MARCA – Pri pátrovi Klementovi….

Posted by on marec 9, 2019 in Bez kategorii | Komentáre vypnuté na 5. MARCA – Pri pátrovi Klementovi….

5. MARCA – Pri pátrovi Klementovi….

V utorok dopoludnia sme sa vydali na cestu po stopách Otca Klementa Jozefa Nováka. Joho postava, charakter je trvalo zapísaný do nášho duchovného základu Kongregácie, keď sa spolu s Otcom Jánom Polakovičom stali prvými tešiteľmi, ktorí zložili do rúk Otca Zakladateľa svoje sľuby počas slávnostnej Eucharistie na Rennwegu vo Viedni.
Ide o jedinečnosť vznikajúcej sa novej komunity – bratov tešiteľov – písala v jednom z listov Matka Róża Vůjtěchová – Zakladateľka Kongregácie Sestier Tešiteliek Otcovi Litomiskému: „Srdečne pozdravujem Otca, duchovné deti, nech sa nešetria v službe lásky vynáhradzajúcej. Takže ste traja – tri kvety v záhrade Getsemany, Bohu vďaka, traja apoštoli na Hore Olivovej. Úprimne pozdravujem Vašich drahých spolubratov, tie povolané kvety rastúce v záhrade Getsemany,  aby pochopili, ako dobré deti, čím bol krvavý pot Ježiša. Modlím sa za nich a tiež aj za Otca, moje milé deti budú základnými kameňami.”
Otec Klement spolu s Otcom Jánom boli prvými tešiteľmi kladúcimi základy  pre formujúce sa spoločenstvo. Otec Litomiský v svojich spomienkach takto opísal začiatky Kongregácie: „počas ranných modlitieb pred sochou Panny Márie z Lúrd sme sa zverili Najsvätejšiemu Srdcu. V ten deň sme položili základy Kongregácie Tešiteľov. Kaplnkou bola naša malá izba na Rennwegu. So slzami v očiach sme zasvätili Božskému Srdcu Ježišovmu cez ruky Nepoškvrnenej Panny Márie naše srdcia, náš celý život až do smrti.”
Otec Klement začal svoj noviciát 7.5.1922 a po ukončení štúdia o rok nato zložil svoje prvé sľuby do rúk Otca Zakladateľa. Svoje večné „áno” Božskému Srdcu Ježišovmu povedal 8.5.1927 v prítomnosti Otca Jozefa Litomiského. Do Kristovho kňazstva bol prijatý v roku 1931 v Brne. Dozrievajúc vo svojom povolaní plnil funkciu vikára vo farnosti Hohenau a vo Viedni – Baumgarten, neskôr bol farárom vo farnosti Hof/ Leithagebirge a Markthof zas v rokoch 1946 – 1963, plnil povinnosti farára v Biedermannsdorf vo farnosti sv. Jána. Odišiel do Domu Otca 4. novembra 1980 v 86 roku života a 50 roku kňazstva. Medzi veriacimi ostál spomínaný ako „človek s veľkým srdcom, usilovný, nezištný, angažujúci svoje vedomosti a silu v každodennú pomoc ľuďom“. Stal sa čestným občanom mesta. Slávnosti pohrebné sa konali vo farskom kostole 14. Novembra 1980 o 9.00. V tomto roku si pripomíname 39 rokov od jeho smrti.